leiasabzavari leiasabzavari .

leiasabzavari

آشنايي با ادبيات كودك و تاثير قصه بر آن

داستان كودكانه


ادبيات كودك عبارت است از تلاشي هنرمندانه در قالب كلام، براي هدايت كودك به سوي رشد ، با زبان و شيوه اي مناسب و درخور فهم او.


در كشور ما به رغم وجود گنجينه هاي علم و معرفت و داستان‌ها و افسانه هاي زيبا و آموزنده ، اوليا و مربيان بيشتر وقت خود را به مسائل آموزشي كودكان اختصاص مي دهند و دانش آموزان نيز در خانه و مدرسه بيشتر اوقات خود را صرف يادگيري هاي غير فعال كرده و بدين ترتيب از سختي و خشكي دروس و اضطراب امتحان و نمره رنج مي برند.


در نتيجه اغلب اوليا و مربيان از هدف اصلي تعليم و تربيت كه پرورش انسان هاي خلاق ، مبتكر و كارآمد است، باز مي مانند.


آشنايي با ادبيات كودك و تاثير قصه بر آن

هدف از ذكر اين مطالب آشنايي اوليه با روش هاي قصه خواني و قصه گويي براي كودكان دبستاني است كه نقش به سزايي در رشد و شكوفايي خلاقيت در كودكان دارد.


ادبيات كودك چيست؟
ادبيات كودكان شامل قصه، شعر، نمايش، افسانه و داستان است. ادبيات كودكان عبارت است از تلاشي هنرمندانه در قالب كلام، براي هدايت كودك به سوي رشد، با زبان و شيوه اي مناسب و درخور فهم او.

به بياني ديگر، ادبيات عبارت است از چگونگي تعبير و بيان احساسات، عواطف و افكار به وسيله ي كلمات در اشكال و صورت هاي گوناگون.

ادبيات، كودك را در همه ي اوقات زندگي پرورش مي دهد و باعث مسرت خاطر، وسعت تخيل و قوت تصور او مي شود و نيز نيروي ابتكار و ابداع به او مي بخشد.

داستان‌ها و اشعاري كه كودكان مي خوانند و مي شنوند اثري عميق در فكر و روحيه ي آنان مي گذارد و ايشان را براي رويارويي با مسائل رشد و معاشرت با ديگران آماده مي سازد و نيز در درك و فهم مشكلات زندگي آنان را ياري مي كند.

ادبيات كودك، به ويژه در زمينه هاي زبان آموزي و آموختن كلمات تازه به كودكان، نقش قاطعي دارد.

هدف هاي برنامه ي ادبيات كودكان در آموزش و پرورش دوره ي ابتدايي
كمك به پرورش قدرت بيان و عواطف و افكار كودكان.
 تقويت و پرورش نيروي تخيل در كودكان.
 تحريك قوه ي ابتكار و ابداع در كودكان.
 ايجاد عشق و علاقه به ادبيات در كودكان.
در تعريف ادبيات كودكان مي توان گفت: مجموعه ي نوشته ها، سروده ها و گفتارهايي است كه از طرف بزرگسالان جامعه براي استفاده ي خردسالان فراهم مي آيد، يا خردسالان خود خالق آن هستند.
 رشد اعتماد به نفس كودك و علاقه مند ساختن او به آزادي و عدالت اجتماعي.
 برآورده كردن نيازهاي عاطفي كودك و آماده ساختن او براي دريافت پيام هاي اخلاقي و انساني و شهروندي خوب بودن.

آشنايي با ادبيات كودك و تاثير قصه بر آن

تأثير قصه در كودكان
داستان و قصه نقش بسيار مهمي در تكوين شخصيت كودك دارد. از طريق قصه ها و داستان هاي خوب، كودك به بسياري از ارزش هاي اخلاقي پي مي برد.

پايداري، شجاعت، نوع دوستي، اميدواري، آزادگي، جوانمردي، طرفداري از حق و حقيقت و استقامت در مقابل زور و ستم ارزش هايي هستند كه هسته ي مركزي بسياري از قصه ها و داستآن ها را تشكيل مي دهند.

پرورش حس زيبايي شناسي در كودك، متوجه ساختن كودك به دنيايي كه اطرافش را فرا گرفته، پرورش عادات مفيد در كودك، تشويق حس استقلال طلبي و خلاقيت كودك هدف هاي اصلي طرح قصه هاي خوب براي كودكان است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۲:۳۵ توسط:leiasabzavari موضوع: نظرات (0)

تاثير آلودگي صوتي بر يادگيري كودكان

قصه صوتي


در دنياي پرسروصداي امروز بي‌شك همه ما به نوعي با آلودگي صوتي مواجه بوده‌ايم و گاهي ماندن در مكان‌هاي پرسروصدا روانمان را به هم ريخته است، اما در اين ميان شايد تحمل صداهاي زياد، براي كودكان دشوارتر باشد. براي آشنايي بيشتر با مضرات آلودگي صوتي از دكتر كتايون رازجويان، روان‌پزشك كودكان و نوجوانان و عضو هيات علمي دانشگاه، خواستيم پاسخگوي سوالاتمان باشند.


تاثير آلودگي صوتي بر يادگيري كودكان
۱- اينكه مي‌گويند آلودگي صوتي در يادگيري كودكان اثر منفي مي‌گذارد صحت دارد؟


بله، چون صداي بلند باعث مي‌شود تمركز در كودكان پايين بيايد و فشار رواني زيادي را تحمل كنند. به همين دليل هم درصد يادگيري در آنها پايين مي‌آيد. در هر حال كودكاني كه در معرض صداهاي بلند محيط قرار دارند، آهسته‌تر از همسالان خود مطالب را ياد مي‌گيرند و يادگيري و حافظه بلندمدت آنها تحت‌تاثير قرار مي‌گيرد. از طرفي، ميزان هورمون‌هاي استرس در آنها افزايش مي‌يابد. از آنجايي كه استرس نقش مهمي در بيمار شدن افراد دارد، مي‌توان گفت آلودگي صوتي نيز مي‌تواند باعث بيماري شود.

تاثير آلودگي صوتي بر يادگيري كودكان۲- سروصداي زياد در محيط خانه چقدر مخرب است و روي سلامت افراد تاثير دارد؟

سوال خوبي پرسيديد. قطعا سروصداي زياد در خانه نيز اثر مخرب خود را خواهد گذاشت. مثلا، نيازي نيست وقتي كسي تلويزيون را تماشا نمي‌كند، آن را روشن كنيم. بعضي از افراد عادت دارند با استفاده از وسايل غيرضروري سروصدا ايجاد كنند. مثلا تلويزيون يا راديو را از صبح تا شب روشن مي‌گذارند كه اين خود يكي از عوامل تهديد‌كننده تمركز و ايجاد استرس است. كودكاني كه در اين خانه‌هاي پرسروصدا زندگي مي‌كنند، از اين آلودگي‌هاي صوتي رنج مي‌برند و رشد شناختي‌شان محدود مي‌شود و مهارت صحبت كردن آنها كاهش مي‌يابد. از طرفي، اضطراب زياد آنها باعث مي‌شود انعطاف‌پذير نباشند.


۳- گوش دادن به موسيقي بلند، به‌خصوص با هدفون، مي‌تواند يكي از عوامل كم‌شنوايي باشد؟

بله، صددرصد، گوش دادن به موسيقي با صداي بلند و با استفاده از هدفون نه‌تنها لذت‌بخش نيست بلكه به مرور زمان روي گوش و شنوايي هم اثر مخرب مي‌گذارد و باعث پرخاشگري و استرس مي‌شود، بنابراين توصيه مي‌كنم كودكان و نوجوانان با صداي بلند حداقل از طريق هدفون موسيقي گوش نكنند.

۴- چه پيشنهادي براي مقابله با آلودگي صوتي و پيشگيري از اين موضوع داريد؟

بهتر است وقتي مي‌خواهيم خانه‌اي را براي سكونت انتخاب كنيم. دقت كنيم كه نزديك فرودگاه، كارخانجات، مدرسه و… نباشد، در غيراين صورت در آينده بايد سروصداي زيادي را تحمل كنيم. ديگر اينكه مي‌توانيم ازپنجره‌هاي دوجداره استفاده كنيم تا از اين راه از شدت صداي بيرون بكاهيم. اين پنجره‌ها هم از سروصداي ماشين‌ها و هم از ورود گرما و سرما به خانه جلوگيري مي‌كنند. نكته ديگري كه بايد رعايت كنيم خاموش كردن تلويزيون است زيرا روشن بودن دائمي تلويزيون مي‌تواند استرس‌زا باشد، بنابراين در صورتي كه تلويزيون تماشا نمي‌كنيم بهتر است آن را خاموش كنيم.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۲۹:۳۸ توسط:leiasabzavari موضوع: نظرات (0)